Davne 1877. švicarski aristokrat Alfred von Rodt kupio je udaljeni čileanski otok Isla Robinson Crusoe, koji pripada vulkanskom arhipelagu Juan Fernandez. Taj otok postao je njegovo utopijsko „malo kraljevstvo“ i njegov „novi projekt“. Na njemu je on bio perfekt, ministar carine i poštanskih usluga. „Ponekad je otok bio nervozan“, kaže njegov alter ego Mathieu Amalric koji preuzima ulogu naratora. I dok je njegova stvarnost bila prilično idilična, to se ne bi moglo reći za one koji na tom otoku žive danas. Danas je nastanjeno samo četiri posto njegove ukupne površine, dok njegovi žitelji priznaju da žive poput zatočenika ogromnog nacionalnog parka. Iako neki od njih naizgled uživaju u idili njegovih čarobnih krajolika, hodajući usamljenom pješčanom plažom okruženi tuljanima koji ne mare za njihovu prisutnost. Poput Galapagosa, i taj otok postao je meta turista koje lokalni stanovnici nazivaju „plasticas“, jer im na odlasku ostavljaju odbačene plastične čaše, boce i pribor za jelo. Kao podsjetnik na von Rodtove dane, ostala je tek glavna gradska ulica nazvana po njemu, čiju će ceremoniju inauguracije uveličati švicarski veleposlanik u Čileu. (Dragan Rubeša)
Nagrade i festivali:
Locarno Film Festival (2018); 35. Französische Filmtage Tübingen (2018); FIPADOC Festival International de Documentaires audiovisuels (2019); 54. Solothurner Filmtage
Stéphane Goël rođen je u Lausanni 1965. godine. Jedan je od osnivača aktivističkog kolektiva Climage. Autorov film Fragmenti raja uvršten je u dokumentarnu selekciju 9. Subversive Film Festivala. Producirao je i Sklonište Fernanda Melgara, prikazano na istom festivalu godinu dana ranije.