Kino Europa / utorak / 7. svibnja / 19.00

Sara R. Farris: U ime ženskih prava: uspon femonacionalizma

Moderira: Marta Baradić

U predavanju ću se baviti nekima od tema koje sam obrađivala u knjizi In the Name of Women’s Rights. The Rise of Femonationalism (Duke, 2017). U tom djelu istražujem nerijetku praksu da anti-islamističke i ksenofobne inicijative iskorištavaju feminističke ideje, kao i načine na koje se to događa. Uvodim termin „femonacionalizam“, kako bih njime opisala prakse i zagovaračke kampanje u sklopu kojih se, prikazivanjem muslimanskih muškaraca kao ugnjetavača, te naglašavanjem potrebe za spašavanjem muslimanskih žena, ove anti-islamističke skupine koriste rodnom jednakošću ne bi li opravdale svoje predrasude.

Sara R. Farris radila je na Sveučilištu u Rimu „La Sapienza“, Sveučilištu u Amsterdamu i King’s College, te bila stipendistica na Institute for Advanced Study u Princetonu (2012-13), Institute for Advanced Studies u Konstanzu (2011) te na Jan Van Eyck Academy u Maastrichtu (2009-10) prije negoli se zaposlila na odsjeku sociologije na Goldsmithsu 2013. godine, gdje je trenutno viša predavačica. Sarin dosadašnji rad fokusiran je na orijentalističke temelje sociološke teorije, koju je Sara istraživala u svojoj prvoj monografiji o Max Weberovoj sociologiji religije, te na teorije roda, rase i socijalne reprodukcije, osobito kada se primjenjuju na analizu migrantskih žena u Zapadnoj Europi (Max Weber’s Theory of Personality. Individuation, Politics and Orientalism in the Sociology of Religion, Brill, 2013). Kroz ovu teorijsku optiku i interese, razmatrala je teorije rasizma i nacionalizma; specifične orođene forme orijentalističkih/zapadnocentričnih reprezentacija žena u javnom diskursu na Zapadu; mobilizaciju ženskih prava od strane desničarskih nacionalističkih stranaka u sklopu ksenofobnih kampanji (koje Sara u knjizi In the Name of Women’s Rights. The Rise of Femonationalism, Duke 2017, naziva „femonacionalizmom“); višestruke oblike eksploatacije i dominacije koji obilježavaju ženski migrantski rad u skrbi, a osobito u kućanskom sektoru; komodifikaciju skrbi i socijalne reprodukcije te njihove poveznice s procesima rasizacije; dijalog između teorije intersekcionalnosti i marksističkih feminizama. Sara je trenutno članica uredničkog odbora Historical Materialism te međunarodna urednica knjiga za Critical Sociology.

Predavanje je organizirano kroz suradnju Subversive festivala s Centrom za ženske studije i dio je jednosemestralnog ženskostudijskog obrazovnog programa CŽS-a.