Klasa je centralni koncept Marxove kritike političke ekonomije. Njime odgonetava staro pitanje političke ekonomije – što je izvor nove vrijednosti stvorene u proizvodnji? Sukladno tome, i klasna politika igra centralnu ulogu u povijesti marksizma. Ali prevođenje strukturnog koncepta klase iz Kapitala u klasnu politiku, pokazalo se, kompleksniji je problem nego što je dobar dio marksističke tradicije pretpostavljao. Strukturni koncept klase ima svoje eksplanatorne granice. Razvijen za analizu na razini „idealnog presjeka“ kapitalističkog načina proizvodnje, njegova direktna primjena na kompleksne procese političke subjektivacije na razini društvene formacije posljedica je teorijskog brkanja razina apstrakcije i objekata analize. To je imalo i dalekosežne učinke na razini marksističke političke teorije i prakse: od klasnog redukcionizma do ideje automatske revolucionarne subjektivacije radničke klase.
Preporuka za čitanje:
„Klase i klasna politika u Marxovoj kritici političke ekonomije: polemika Karl Reitter vs. Michael Heinrich”, u: 3k: kapital, klasa, kritika, br. 2, 2015., str. 131-155.
Izvor slike: Diego Rivera Mural at the DIA, 1932/1933
Stipe Ćurković je prevoditelj i član programskog odbora Subversive Foruma. Suosnivač i član umirovljenog Centra za radničke studije i urednik njegova teorijskog časopisa 3k: kapital, klasa, kritika.