U subotu počinje 13. Subversive Festival!

13. izdanje Subversive Festivala održat će se od 28. studenog do 15. prosinca na nekoliko zagrebačkih lokacija (kino Kinoteka, Dokukino KIC, Kulturno informativni centar i francuska Medijateka) i na online platformi volimdokumentarce.net uz natjecateljski (nagrada Wild Dreamer ) i popratni filmski program, diskurzivni program, izložbu fotografija te sa više desetaka gostiju ‒ svjetskih intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista.

Ovogodišnja festivalska tema Kreativni neposluh inspirirana je razmišljanjima pisca Alberta Camusa o odnosu umjetnosti i pobune u izvanrednom stanju. Dok Europa tone u lockdown, uvode se policijski satovi i crvene zone, zatvaraju barovi, restorani, kina, kazališta, ulice su sve praznije,  ljudi se s pravom pitaju kakve će biti društvene i ekonomske posljedice svih tih mjera i odluka. U suradnji s Institut Français i Arhivom obitelji Camus povodom 60. obljetnice smrti Alberta Camusa donosimo izložbu portreta i obiteljskih fotografija iz privatne kolekcije njegove kćerke Catherine koja će se održati u Medijateci, te filmsko-diskurzivni program koji uključuje hrvatsku premijeru dokumentarca Životi Alberta Camusa.

Natjecateljski program 13. Subversive Film Festivala održat će se od 28. studenog do 7. prosinca i donosi dvadesetak recentnih filmskih naslova koji su obilježili tekuću godinu i problematiziraju socijalne nepravde, društvene promjene, ženska prava i prava manjina, queer estetiku, studentske i radničke pokrete, te nasljeđe kolonijalizma, a natječu se za nagrade Wild Dreamer za najbolji dokumentarni i igrani film.

Filmski program otvorit će u subotu, 28. studenog u 20 sati u kinu Kinoteka White Riot nezaobilazni vodič iz glazbenog aktivizma o formiranju Rock Against Racism (RAR) inicijative koju su oformili britanski aktivisti, reggae/ska i punk rock glazbenici (The Clash, Tom Robinson, X-Ray Spex, Steel Pulse, Sham 69 i drugi) okupljeni oko fanzina Temporary Hoarding) koji itekako rezonira danas u tmurno doba Brexita i uspona ekstremne desnice.  Publika koja zbog epidemioloških mjera neće stati u Kinoteku moći će film paralelno gledati preko online platforme volimdokumentarce.net.

U programu se izdvajaju novi filmovi renomiranih autorskih imena kao što su Rithy Panh (Iradijacija – najbolji dokumentarac ovogodišnjeg Berlinalea), Hubert Sauper (Epicentar, dobitnik Velike nagrade žirija na Sundance Film Festivalu), Hong Sang-soo (Žena koja je bježala, Srebrni medvjed za najbolju režiju) te legendarni Alexander Kluge i njegova posljednja suradnja s filipinskim pankerom Khavnom (Orfeja). Tu su i filmovi najzapaženijih mladih autora – trostruki pobjednik Venecijanskog filmskog festivala Pusta zemlja iranskog redatelja Ahmada BahramijaOblak u njezinoj sobi kineske sineastice Xinyuan Zheng Lu, eksperimentalni vizualni dnevnik koji je odnio najviše priznanje u Rotterdamu, te halucinantni gerilski manifest Los Conductos kolumbijskog redatelja Camila Restrepa koji je nagrađen kao najbolji debitant na filmskom festivalu u Berlinu. Na programu je i uznemirujući aktivistički doks Dobro došli u Čečeniju Davida Francea o jedinom konclogoru za LGBT populaciju na svijetu, te niz drugih važnih naslova – detaljni raspored projekcija i opis programa bit će objavljen u ponedjeljak, 23. studenog.

Filmovi iz programa Subversive Film Festivala moći će se pogledati u kinu Kinoteka uz poštivanje epidemioloških mjera ali i online putem platforme volimdokumentarce.net gdje će biti dostupni za gledanje od 28. studenog do 7. studenog bez posebnog dnevnog rasporeda.

Ovogodišnji Subversive Forum održat će se u potpunosti online uz sudjelovanje svjetskih autorica i autora, Johna Bellamy Fostera ekološkog sociologa i profesora na Sveučilištu Oregon i urednika časopisa Monthly Review, Mikea Davisa kritičara zelenog kapitalizma i profesora emeritusa na odsjeku Sveučilišta u Kaliforniji, Radhike Desai, teoretičarke i profesorice na Odsjeku za političke studije i direktorice Istraživačke grupe za geopolitičku ekonomiju pri Sveučilištu u Manitobi; Petera Druckera, jednog od vodećih marksističkih teoretičar kvir studija te istraživača na neprofitnom Međunarodnom Institutu za istraživanje i obrazovanje u Amsterdamu, te Davida McNallyja kritičara tržišnog socijalizma i profesora Političkih znanosti na Sveučilištu York. Izdvajamo i razgovore s renomiranim francuskim filozofima i piscima: Ericom Vuillardom (Rat siromaha), Geoffroyjem de Lagasnerijem (Umijeće pobune : Snowden, Assange, Manning) i Marie-Jose Mondzain (Može li slika ubiti?) u sklopu kojih ćemo predstaviti nadolazeća hrvatska izdanja njihovih aktualnih knjiga.

Alter ekonomski forum tematski fokusira postpandemijski razvoj, kooperativnost i kreativnost. Na panelima koje će moderirati Dimitrije Birač diskutirat će vodeća imena europske ljevice, autori Manifesta za novi narodni internacionalizam u Europi, svojevrsnog nacrta konkretnih političkih mjera u službi svih radnih naroda Europe. Na prvom panelu nastupit će  Eric Toussaint, Omar Aziki, Anne-Sophie Bouvy, Stathis Kouvelakis i Mats-Lucia Bayer, a na drugom panelu sudjeluju Costas Lapavitsas, Catherine Samary, Eric Toussaint i Tijana Okić.