Balkan forum je trodnevni programski produžetak Subversive Festivala, koji će se održavati od petka, 25. do nedjelje 27. listopada u Galeriji SKD Prosvjeta i Kulturno informativnom centru (KIC). Balkan forum im za cilj pružati okvir i mjesto za razgovor, razmjenu iskustava aktera na regionalnoj lijevoj sceni, produbljivanje međusobnih komunikacijskih veza, upoznavanje specifičnosti tuđih iskustava i njihove komparacije s vlastitim.
Regionalna lijeva scena promijenila se značajno u godinama od posljednjeg Balkan foruma. Mnogi lijevi akteri su posljednjih godina prešli iz uže aktivističkog konteksta u stranačke oblike djelovanja, u nekim slučajevima s neočekivanim izbornim rezultatima. Ta promjena orijentacije išla je ruku pod ruku s promjenama na razini programatike, strategija javnog djelovanja, i organizacijskih oblika i odnosa komunikacije među akterima na sceni. Pojava stranački organizirane ljevice i njezini izborni uspjesi za uključene su podrazumijevali redefiniranje konteksta i prioriteta djelovanja, što se odrazilo i u promjenom konteksta djelovanja za druge aktere na sceni, okupljenih oko nestranačkih inicijativi i organizacija.
Promijenio se, međutim, i širi društveni kontekst. Svijest o akutnosti prijetnje ekološke katastrofe radikalno redefinira horizont svake inicijative za društvene, ekonomske i političke promjene. Migrantska problematika u svim svojim pojavnim oblicima – od izbjeglica do organiziranog dotoka migrantskih radnika u dijelove regije – kristalizirala se kao neizbježno društveno i političko pitanje koje regionalne lijeve inicijative ne mogu ignorirati. Na društvenu važnost ekološke i migrantske problematike upućuje i globalna mobilizacija nove desnice oko tih pitanja, kako u obliku agresivnog diskursa nijekanja klimatskih promjena, tako i antimigrantskim kampanjama. Isto vrijedi za agresivan val antifeminističke reakcije koji poprima sve otvorenije i agresivnije oblike. Postavlja se pitanje kako se ti globalni razvoji reflektiraju u regionalnim kontekstima, kako se akteri regionalnih lijevih organizacija i inicijativa pozicioniraju u odnosu na njih, s kojim strategijama i rezultatima, ali i s kakvim poteškoćama – internim i vanjskim – su pritom suočene. Balkan forum će kroz šest tematskih panela sa sudionicama iz različitih zemalja regije pokušati osigurati okvir za otvorenu razmjenu i diskusiju o tim pitanjima.
Paneli:
- Od pokreta do stranke
U Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji dio aktera nove ljevice je – s različitim izbornim uspjesima – prešao put preobrazbe iz klasično aktivističkih u stranačke organizacije. U nekim kontekstima, stranačka orijentacija je apsorbirala velik dio dotad postojećih organiziranih aktivističke kadrove i transformirala njihove agende. Ulazak na teren stranačke politike zahtijevao je i određene adaptacije u organizaciji i komunikacijskim strategijama. Panel će kroz komparativnu refleksiju o prijeđenom putu, iskustvima i izazovima pokušati odgovoriti na pitanje što je u tom procesu stečeno, što je dosad zapostavljeno, što je možda putem i izgubljeno. Kroz moderiranu diskusiju, sudionici lijevih stranačkih i nestranačkih inicijativa iz regije bit će pozvani na diskusiju o svojim iskustvima.
Panelisti: Marin Živković (Zagreb, Možemo), Katarina Peović (Zagreb, Radnička fronta), Luka Petrović (Beograd, Zeleno-levi front)
Moderator: Marko Kostanić
- Sindikati i ljevica
Akteri „nove ljevice“ u regiji često su potekli iz studentskih i drugih aktivističkih inicijativa. Njihovo djelovanje često se temelji na više ili manje eksplicitnim teorijskim pristupima i artikulacijama. Javne intervencije na tom području ponekad su dovele do značajnog proširenja političkog imaginarija u društvima u kojima su djelovali. Dio ovih aktivističkih inicijativa unutar lijeve scene preusmjerio se na pragmatične putanje sindikalnog rada, gradeći mostove sa sindikatima, s jedne strane, te na političku scenu s ciljem preuzimanja vlasti, s druge strane. Elementi političke kulture nove ljevice ponekad su predstavljali prepreku zbližavanju sa sindikatima, dijelim i zbog njihove nerijetko defenzivne i pragmatične uloge u postsocijalističkom kontekstu. S druge strane, sindikati su često bili nepovjerljivi prema pokušajima približavanja novih lijevih aktera. Ipak, posljednjih godina bilježimo uspješne primjere sustavne suradnje, kao i razvoj novih sindikalnih putanja. Na panelu će se raspravljati o tome što je omogućilo prevladavanje političko-kulturnog (i često klasnog) jaza između aktera lijeve scene i sindikata, kako se lijeve politike uklapaju u postojeće okvire sindikalnog djelovanja, te o suradnji s novim lijevim političkim akterima na drugom polju političkog pragmatizma. Koji su politički dosezi ovog djelovanja i možemo li govoriti o širem političkom projektu ili o teško uskladivim političkim putanjama?
Panelisti: Sunčica Brnardić (Zagreb, SSSH), Iva Ivšić (Zagreb, Sindikat obrazovanja, medija i kulture), Miloš Baković Jadžić (Beograd, Centar za politike emancipacije), Tina Podbevšek (Ljubljana, Centar za družbeno raziskovanje – CEDRA)
Moderatorica: Jelena Ostojić
- Okolišna pravda
Rastuća svijest o ekološkom pitanju kao ključnoj problematici epohe posljednjih je godina iz temelja preobrazila samoshvaćanje lijevih inicijativi i u regiji. Mnoge inicijative i stranke danas se eksplicitno deklariraju kao lijevo-zelene. Izborni uspjesi lijevo-zelenih stranaka mnoge su iznenadili. Ono što manje iznenađuje je da se oko ciljeva i dometa realno postojeće lijevo-zelene politike vode ponekad i vrlo kritične debate. Na lijevoj strani spektra postavlja se pitanje o mogućnostima ekološki motiviranih politika unutar okvira dominantnog konsenzusa o ekonomskim razvojnim ciljevima. Desnica, s druge strane, na svaki spomen ekologije reagira s uobičajenom denuncijacijskom panikom. S obje strane ideološkog spektra, iako na različite načine, ekološka orijentacija često se sumnjiči kao navodno „elitistička“ preokupacija manjine bez dodira sa egzistencijalnim prioritetima većine. U panelu će akteri različitih stranaka i inicijativa diskutirat će o mogućnostima i preprekama ekološki transformativne politike u regiji.
Panelisti: Tihomir Dakić (Banja Luka, Centar za životnu sredinu), Branko Ančić (Zagreb, Možemo), Iskra Krstić (Beograd, Polekol/ Pravo na vodu), Vlado Odar (Ljubljana)
Moderatorica: Marija Mileta
- Migracije, migranti, manjine
Problematika manjina u povijest regionalne ljevice bila je sveprisutna kroz suočavanje s nasiljem i ksenofobijom ratova 1990-ih. Po logici stvari, radilo se o ugroženom položaju nacionalnih i etničkih manjinama na teritorijima novonastalih država. Istovremeno su životne situacije Roma često ostajale na marginama fokusa. Posljednjih godina je migrantska problematika radikalno redefinirala kontekst pitanja manjina. Izbjeglice i azilanti od velikog migrantskog vala 2015. postaju akutnom političkom temom diljem Europe i svijeta. Recentni organizirani dotok migrantske radne snage dodao je tome još jednu facetu, gdje je pitanja nacionalizma i ksenofobije sijeku sa pitanjima radnih prava i (izostanka) klasne solidarnosti. Figura „migrantskog radnika“ sve više dominira političkim imaginarijem i u regiji, pretežno u ksenofobnim i socijalno-šovinističkim artikulacijama. Na panelu će se diskutirati kako su različite regionalne lijeve inicijative reagirale na te procese i pred kakve poteškoće ih stavljaju.
Panelisti: Selma Banich (Zagreb, umjetnica i aktivistica), Duško Petrović (Zagreb, FFZG/ERIM), Goran Lukić (Ljubljana, Delavska svetovalnica)
Moderator: Stipe Ćurković
- Feminizmi i pitanje roda
Fantazma o opasnostima „rodne ideologije“ i u regiji je već neko vrijeme standardno oružje desnog napada na ljevicu i sredstvo ideološke mobilizacije protiv feminizma i prava seksualnih manjina. U problematici različitih iskustva roda i orodnjenosti sijeku se mnoge neuralgične točke društvenih odnosa moći – od normativnih predodžbi o obiteljskim odnosima, preko tradicionalne orodnjene podjele rada, koncepcija maskuliniteta i feminiteta, sve do pitanja reproduktivnih prava i različitih seksualnosti. Na samoj ljevici daleko je od izvjesnog do koje mjere su feminističke teorije i prakse doista apsorbirane u njenu programatiku. Unutar različitih struja feminizma pak, pa i onih koji se smatraju lijevo orjentiranima, bukte sporovi o pitanjima transrodnosti i kviru. Istovremeno ne jenjavaju stare kritike identitetske politike kao historijske greške ljevice koja je osuđuje na srednjoklasne urbane rezervate. Panel će diskutirati o regionalnim odjecima tih diskusija i do koje mjere oblikuju ili ne oblikuju orijentaciju lijevih aktera u regiji.
Panelisti: Saša Hajzler (Ljubljana, Institut za suvremenu povijest), Stipe Nogalo (Zagreb, Status M),
Irena Pejić (Beograd, portal Mašina), Jovan Džoli Ulićević (Podgorica, Asocijacija Spectra/ Trans Mreža Balkan)
Moderatorica: Karolina Hrga
- Ljevica i mediji
Jedan od paradoksa recentnije povijesti regije je da su se procesi stranačke konsolidacije mnogih lijevih inicijativi preklapali sa slabljenjem u jednom trenutku propulzivne lijeve medijske scene. Pod udarom desne rekonkviste na terenu kulturne i medijske politike nestajali su časopisi, a izdavačke kuće s programski sistematski lijevim fokusom nikad se nisu ni pojavile. Ono što je ostalo sve više podsjeća na prekarna diskurzivna geta, sa sve manje odjeka u širim javnim diskusijama. Pored toga, internet i socijalni mediji radikalno su doveli u pitanje klasične koncepcije javnosti, atomizirajući je u odijeljene i ponekad hermetički zatvorene svjetonazorske enklave, imune na vanjske argumentacijske uplive. Na panelu će se diskutirati o mogućnostima i strategijama promicanja lijevih ideja u kontekstu radikalne rekonfiguracije medijskih i komunikacijskih uvjeta.
Panelisti: Sandra Bašić Hrvatin (Kopar, Univerza na Primorskem), Vida Knežević (Beograd, portal Mašina), Andrea Radak (Zagreb, Novosti), Lela Vujanić (Rijeka/Beograd, istraživačica i urednica)
Moderatorica: Matea Grgurinović
Raspored:
Petak 25.10.
Galerija SKD Prosvjeta, Preradovićeva 21
17 sati: Od pokreta do stranke
Sudjeluju: Marin Živković (Zagreb, Možemo), Katarina Peović (Zagreb, Radnička fronta), Luka Petrović (Beograd, Zeleno-levi front)
Moderator: Marko Kostanić
Subota 26.10.
Kulturno informativni centar – KIC, Preradovićeva 5
11 sati: Ljevica i mediji
Sudjeluju: Sandra Bašić Hrvatin (Kopar, Univerza na Primorskem), Vida Knežević (Beograd, portal Mašina), Andrea Radak (Zagreb, Novosti), Lela Vujanić (Rijeka/Beograd, istraživačica i urednica)
Moderatorica: Matea Grgurinović
15 sati: Sindikati i ljevica
Sudjeluju: Sunčica Brnardić (Zagreb, SSSH), Iva Ivšić (Zagreb, Sindikat obrazovanja, medija i kulture), Miloš Baković Jadžić (Beograd, Centar za politike emancipacije), Tina Podbevšek (Ljubljana, Centar za družbeno raziskovanje – CEDRA)
Moderatorica: Jelena Ostojić
17.10 sati: Migracije, migranti, manjine
Sudjeluju: Selma Banich (Zagreb, umjetnica i aktivistica), Duško Petrović (Zagreb, FFZG/ERIM), Goran Lukić (Ljubljana, Delavska svetovalnica)
Moderator: Stipe Ćurković
Nedjelja 27.10.
Kulturno informativni centar – KIC, Preradovićeva 5
10 sati: Feminizmi i pitanje roda
Sudjeluju: Saša Hajzler (Ljubljana, Institut za suvremenu povijest), Stipe Nogalo (Zagreb, Status M),
Irena Pejić (Beograd, portal Mašina), Jovan Džoli Ulićević (Podgorica, Asocijacija Spectra/ Trans Mreža Balkan)
Moderatorica: Karolina Hrga
12.10 sati: Okolišna pravda
Sudjeluju: Tihomir Dakić (Banja Luka, Centar za životnu sredinu), Branko Ančić (Zagreb, Možemo), Iskra Krstić (Beograd, Polekol/ Pravo na vodu), Vlado Odar (Ljubljana)
Moderatorica: Marija Mileta